Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek o speciální výstavě 2008

2. 12. 2008

Celostátní speciální výstava prácheňských káníků

Strakonice 2008

 

Druhá sobota a neděle v Listopadu je tradičně obsazena v chovatelském areálu ZO ČSCH Strakonice celostátní speciální výstavou prácheňských káníků, což jest jihočeské plemeno holubů, které si svou krásou a plodností razí cestu i mezi chovatele holubů v Německu a na Slovensku, kde již byly s naší pomocí založeny kluby tohoto plemene.

Letos se speciální výstava uskutečnila 8.-9.listopadu 2008 ke spokojenosti všech zúčastněných pro svoji výbornou organizovanost a dobré sponzorské zajištění. Velkou měrou se na organizaci celé výstavy podílí nejen výbor a členové klubu, ale i ZO ČSCH Strakonice, která zapůjčuje celý chovatelský areál klubu zcela zdarma a podílí se i pořadatelskou službou – je hlavním sponzorem celé akce, za což jim patří vřelý dík.

Přihlášeno bylo letos 463 holubů a vystaveno bylo 458. Ukazuje se stále, že o chov prácheňského káníka je pořád velký zájem.

Výstava začíná v pátek odpoledne přejímkou holubů a jejich zaklecováním, aby v sobotu ráno byli připraveni na posuzování. Holuby posuzovalo 7 zkušených posuzovatelů – znalců problematiky prácheňských káníků. Při posuzování pomáhali všichni zúčastnění chovatelé – členové klubu, buď to jako zapisovatelé, při sčítání výsledků, prací na počítači při zhotovováním katalogu a při organizování chodu posuzování a celé výstavy, protože práci pro klub berou jako svoji lásku k chovatelství a jsou pyšní na přátelské vztahy mezi členy klubu.

Ve 14 hodin byla výstava otevřena pro veřejnost, byl již vydán katalog s bodovým hodnocením i výsledky soutěží, ke spokojenosti návštěvníků výstavy. V 17 hodin se uskutečnil pohovor s posuzovateli v hale přímo u holubů. Posuzovatelé hodnotili kvalitu jednotlivých kresebných rázů a jejich problémy. Chovatelé se mohli vyjádřit k určitým sporným posouzením, na což posuzovatelé rádi odpovídali, čímž se rozvinula čistá diskuse což velice napomáhá při řešení problémů při šlechtění.

Po besedě proběhla slavnostní schůze s vyhodnocením výsledků v soutěži chovů, předány čestné ceny a poháry. Byly vyhlášeni vítězové memoriálů o putovní poháry, které klub uděluje každým rokem na příslušný barevný ráz.

Následoval přátelský večírek při hudbě, na němž se utužuje přátelství a je hezkým zakončením náročné celodenní práce.Letošní speciální výstava opět ukázala, že chov prácheňských káníků nestagnuje. Plně splnila svůj účel, porovnání svých chovů ve velké konurenci a ukázala cestu, kterou se musí klub dále ubírat při šlechtění prácheňského káníka k ideálu, což ovšem bude ještě dlouhá a trnitá cesta.

Musíme si jen přát, aby prácheňský káník i nadále získával dobré a zapálené chovatele. Klub se neuzavírá, ale ptevírá dveře každému, kdo má zájem spolupracovat na šlechtění tohoto krásného holoubka.

Prácheňský káník dokazuje, že patří k národním plemenům, na které můžeme být právem pyšní a je ukázkou dovednosti českých chovatelů při jeho šlechtění.

Více fotografií a také katalog s oceněním můžete shlédnout na internetových stránkách klubu chovatelů prácheňských káníků www.prachenskykanik.estranky.cz nebo nám můžete napsat na prachenskykanik@seznam.cz

 

Ivan Křešnička – jednatel klubu

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář